neirologs SANDRA VESTERMANE
neirologa konsultācijas, tinnitus, biofeedback
  NODERĪGAS SAITES
 

www.arstipsihoterapeiti.lv

 

www.klinikaheadline.lv

 
www.aparmita.lv
 
www.avicenna.lv   
 
 
 
 
 

Neiroloģija

Kas ir neiroloģija?

Neiroloģija ( gr. neuron nervs + logos mācība)  – medicīnas nozare, kas pētī nervu sistēmas uzbūvi, funkcijas, attīstību, kā arī nervu slimības. Šī ir samērā jauna disciplīna. 17. un 18.gs. tika uzkrātas galvenokārt empīriskas zināšanas par nervu sistēmas anatomiju, fizioloģiju un patoloģiju, bet 19.gs zinātnieki sāka plaši izmantot eksperimentus nervu sistēmas pētīšanai. Tika pierādīta organisma un ārējās vides vienotība un refleksu nozīme organisma un vides savstarpējo attiecību regulēšanā. 19.gs. tika atklāta arī centrālās nervu sistēmas elektriskā daba. Savukārt , nervu sistēmas slimību ārstēšanas metodes sāka attīstīties tikai 20.gs. un turpinās vēl arvien.
 
Ar nervu galiem (receptoriem) cilvēks uztver daudzveidīgu informāciju no apkārtējās vides un no paša organisma, kura pa nerviem nonāk muguras un galvas smadzenēs, kur tiek apstrādāta. Informācijas apstrādes kvalitāte nosaka mūsu organisma atbildes reakcijas uz dažādiem kairinājumiem (ārējiem un iekšējiem) un situācijām, gan fiziskā ķermenī , gan emociju līmenī. Nervu sistēma uztur un regulē visus cilvēka organisma orgānus un orgānu sistēmas (sirdsdarbību, elpošanu, kuņģa un zarnu darbību), nodrošinot to saskaņotu un nepārtrauktu darbību.

 

Ko dara neirologs?

Neirologa darbība ir saistīta ar vissarežģītāko no organisma sistēmām – centrālo (galvas un muguras smadzenes) un perifēro nervu sistēmu (nervi).
Neirologs nosaka neiroloģisko slimību cēloņus, bojājuma veidu un vietu šajā sistēmā . Diagnozes uzstādīšanai nepieciešamas arī dažādas papildus izmeklējumu metodes  (asins analīzes, rentgens, datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse, elektrofizioloģiskie zmeklējumi u.c.).
 

Kā izpaužas neiroloģiskās slimības?

Neiroloģiskās slimības var izpausties ļoti daudzviedīgi.
Tie var būt sāpju sindromi dažādās ķermeņa daļās – galvas sāpes, sāpes mugurā, kājās, plecos un rokās. Tie var būt jušanas un kustību traucējumi, reiboņi , līdzsvara traucējumi, apziņas un samaņas traucējumi. Tie var būt simptomi, kas atgādina citu orgānu slimības, ko pavada trauksme un baiļu sajūta.
 

 Kā ārstē neiroloģiskās slimības?

Neiroloģisko slimību ārstēšanā tiek izmantotas un kombinētas dažādas metodes – medikamenti, vingrojumi, fizioprocedūras, masāža, ķirurģiskas manipulācijas. Tāpēc neirologam ir ļoti nepieciešama laba sadarbība ar citiem speciālistiem, piem., fizioterapeitiem, fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārstiem, neiroķirurgiem, endokrinologiem, psihoterapeitiem, ģimenes ārstiem u.c. Diemžēl ir arī tādas nervu sistēmas slimības ( Parkinsona slimība, multiplā skleroze, amiotrofā laterālā skleroze, smadzeņu infarkti, u.c. slimības), kuras izraisa neatgriezenisku nervu šūnu bojāeju, un līdz ar to, tās nav iespējams pilnībā izārstēt, bet ir iespējams uzlabot dzīves kvalitāti, atvieglot ciešanas, mazināt simptomus.
 

 Ārstēšanas rezultāti.

Labus ārstēšanās rezultātus nodrošina, ne tikai neirologa kompetence un augsta kvalifikācija, bet arī aktīva pacienta un reizēm arī pacienta piederīgo, iesaistīšanās ārstēšanās procesā, pietiekoša motivācija un abpusēja ārsta un pacienta savstarpēja uzticēšanās un sadarbība.